Arhive kategorije: Izdvojeno

Izdvojeno

Hodočašće nade djelatnika, volontera i korisnika Caritasa i hodočašće osječkih obitelji

ALJMAŠ (TU) – FOTOGALERIJA – AUDIO – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije organizirao je u subotu, 31. svibnja 2025. na blagdan Pohoda Blažene Djevice Marije, kada se slavi naslovna svetkovina aljmaške župe, hodočašće svojih djelatnika, volontera, korisnika i članova Odbora za karitativnu djelatnost pri Župnim pastoralnim vijećima s područja Čepinskog, Baranjskog, Valpovačkog, Donjomiholjačkog te dva osječka dekanata u svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu. A na misnom slavlju pridružile su im se i osječke obitelji te vjernici Osijeka i okolice koji tradicionalno na ovaj dan hodočaste u Aljmaš.

Svi smo potrebiti nade

Susret je u prostorima aljmaške župe započeo pozdravom domaćeg župnika, vlč. dr. Tomislava Ćurića te nagovorom preč. dr. Drage Tukare, ravnatelja nadbiskupijskog Caritasa. Preč. Tukara u svom je izlaganju usporedio Mariju kao „posudu duhovnu“ sa slikom Caritasa kao posude. „Caritas je posuda iz koje se daje, a mi se brinemo da ono što se daje ne ponestane“, istaknuo je. Naglasio je da je ovaj Jubilej u znaku nade, a ovo hodočašće je hodočašće nade te istaknuo: „Svi smo mi, bilo kao korisnici, bilo kao djelatnici i volonteri – potrebiti nade.“

U nastavku je Mišo Lukačević, pomoćnik ravnatelja Caritasa, predstavio projekt „Paketi radosti“ na koji se Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije prijavio zajedno s Caritasom Sisačke biskupije i drugim partnerima te je najavio mogućnosti uključivanja župnih Caritasa u aktivnosti Projekta.

Nekoliko sudionika susreta posvjedočilo je svoju „vezu“ s Caritasom. Tako su svoje svjedočanstvo i iskustvo podijelili Slobodan Čajkovac i obitelj Marić kao korisnici Caritasovih pomoći; Sunčica Martinović, Marijana Pichler, Branka Bolkovac kao volonterke, te Dean Škorić i Marijana Micai – djelatnici Caritasa. Svi prisutni dobili su i simbolične darove – prigodnu molitvu te platnenu vrećicu s logom Caritasa i Jubilejske godine. Najavljeno je i slijedeće Caritasovo hodočašće u Jubilejskoj godini u Svetištu Gospe Šumanovačke, u subotu, 27. rujna. Prije misnoga slavlja svi prisutni imali su priliku za ispovijed.

Blažena Djevica Marija – žena hodočašća

Euharistijsko slavlje predvodio je preč. Vladimir Delić, dekan Osječkog zapadnog dekanata,  uz koncelebraciju preč. Alojza Kovačeka, dekana Osječkog istočnog dekanata, p. Ivana  Matića, superiora Rezidencije Družbe Isusove u Osijeku, fra Dragutina Bedeničića, župnika Župe Svete Obitelji u Osijeku, vlč. Marija Žigmana, župnika Župe sv. Luke u Josipovcu, vlč. Danijela Tigandžina, župnika Župe sv. Roka u Veliškovcima i domaćeg župnika i upravitelja svetišta.

Uvodeći u misno slavlje preč. Delić napomenuo je kako dolazeći k Mariji, dolazimo radi Isusa, a cilj naših koraka je prepoznati tragove i pripremiti se za vječnost, te je rekao: „Naš život je hodočašće. I dok napravimo dva tri koraka prema Bogu, on je već učinio tisuće koraka idući nama ususret.“

U svojoj homiliji preč. Delić govorio je o Blaženoj Djevici Mariji kao hodočasnici, podsjećajući na događaje iz Marijina života u kojima je ona uvijek na putu i u pokretu. Podsjetio kako Bog želi svratiti u ljudski život – nekada tiho i neprimjetno, nekada u vrevi i gužvi, a nekada to zna biti bolno i tragično. No, čovjek ne voli to Božje „petljanje“ u njegov život jer mu onda pomrsi planove, uznemirava ga, a ljudi žele biti sami sebi bogovi. „Taj veliki Bog htio bi biti kao mi, živjeti kao mi, igrati s nama našu životnu igru“, rekao je propovjednik i pitao „Što je Marija učinila kada se Bog umiješao u njezin život?“ Uputio je kako je Marija pomaknula granice vjere – svjesna da je slaba i krhka, da je bez Boga ništa – te je prije svih prisutnih podnijela osude, klevete, odbačenost, nesigurnost, izgnanstvo, gledala je muku i smrt svoga Sina. Vjerovala je i u situacijama koje ljudski razum ne može prihvatiti, rekao je propovjednik te naglasio da se baš tada događaju velike stvari.

Svoju homiliju preč. Delić je zaključio molitvom Blaženoj Djevici Mariji, ženi hodočašća, da pomogne hodočasnicima pronaći odgovore na njihove životne nejasnoće i pitanje smisla hodanja ovim životom; da moli za snagu svih prisutnih da prvi krenu tamo gdje se prašta, spali njihove neodlučnosti, uništi malovjernosti. „Ako nas susretneš i vidiš da krivudamo uz rub ceste našega života, zaustavi nas, izli na naše rane ulje utjehe i nade. Stavi nas na pravi kolosijek, da i na našim putovima procvjeta klicanje tvoga „Veliča“… I da poput tebe i mi stavimo svoj život Bogu na raspolaganje“, zaključio je preč. Delić.

Nakon misnog slavlja uslijedila je procesija hodočasnika prema Gospinoj kapeli pod Lipom gdje su zajedno sa svećenicima molili prigodnu marijansku pobožnost te tako zaključili marijanski mjesec svibanj.

Mišo Lukačević/foto: Marina Tadić/Župa Aljmaš

Psihosocijalna radionica u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek

Socijalna pedagoginja Karolina Burek – Bilokapić održala je psihosocijalnu radionicu II. godine provedbe programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“,  12. ožujka 2025. godine od 17.00 sati, u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek (J. J. Strossmayera 69).

Cilj ove, kao i ostalih psihosocijalnih radionica s našom voditeljicom Burek – Bilokapić, jest uspostavljanje uspješnih i pozitivnih odnosa s drugima. I ovom prilikom korisnici su identificirali različite emocije povezane s pozitivnim i negativnim porukama s kojima su se sreli u životu.

Program „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Sadržaj ove publikacije, programa, izloška, video i audio materijala u isključivoj je odgovornosti Caritasa i ne odražavaju nužno stajalište Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Suradnja Caritasa i Grada Vinkovaca u Caritasovom programu “Kućni hospicij”

Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije u protekloj 2024. godini provodio je program „Unapređenje kućnog hospicija u Vinkovcima“ sufinanciranog sredstvima Grada Vinkovaca. Cilj Programa je povećanje kvalitete života teško bolesnih i nepokretnih osoba starije životne dobi koje su pogođene siromaštvom i članova njihovih obitelji kroz poboljšanje socijalne usluge besplatnog osiguranja bolničkih kreveta i drugih medicinskih pomagala na području grada Vinkovaca.

Iz Programa je financiran dio plaće za dva vozača, nabava opreme za popravak kreveta, te promidžbeni materijali. Na području Grada Vinkovaca je pružena pomoć iz ovoga Programa za 162 osobe. Ukupan broj bolesnika na području cijele Đakovačko-osječke nadbiskupije je 1.092.

Korisnici su iskazali zadovoljstvo ovim vidom pomoći, a s obzirom na broj zamolbi koje primamo uviđamo da postoji potreba za nastavkom ovog Programa u budućnosti.

Mišo Lukačević

Učenicima i studentima dodijeljena novčana pomoć Nadbiskupijske zaklade “Dr. Nikola Dogan”

ĐAKOVO (TU) – U dvorani biskupa Mandića Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice u Đakovu, u petak, 15. studenoga 2024. đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić uručio je odluke o odobrenoj pomoći Nadbiskupijske zaklade „dr. Nikola Dogan“, kojom upravlja nadbiskupijski  Caritas.

Program dodjele započeo je Službom riječi i pastirskom porukom nadbiskupa Đure. Nadbiskup je istaknuo karitativnu dimenziju Crkve kao njezino bitno svojstvo i da ono što se otajstveno događa u misnom slavlju treba dalje u životu naviještati, svjedočiti, djelovati, misliti jedni na druge i međusobno si pomagati. Crkva i svi članovi Crkve pozvani su razvijati solidarnost prema potrebitima. Jedan od oblika sustavnog pomaganja učenicima i studentima u potrebi je i Nadbiskupijska zaklada „dr. Nikola Dogan“.

Dr. Dogan je bio svećenik, kanonik, profesor i prvi dekan KBF-a koji je svoju imovinu ostavio prvenstveno za pomoć siromašnim učenicima i studentima. Danas se Zaklada puni nadbiskupijskim sredstvima i donacijama svećenika i drugih dobrotvora. Nadbiskup Đuro je izrazio svoje poštovanje, zahvalnost, solidarnost, zajedništvo i ljubav prema svim korisnicima Zaklade te žaljenje zbog nemogućnosti pozitivno odgovoriti na sve pristigle zamolbe.

Dr. Drago Tukara, ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije izvijestio je da je na natječaj pristigla 121 molba, a članovi Zaklade su nakon sjednice na kojoj su razmotrili sve pristigle molbe i s obzirom na sredstva s kojima raspolažu odobrili mjesečnu novčanu pomoć za školsku godinu 2024./2025. u iznosu od 100 eura za 23 osnovnoškolca, novčanu pomoć u iznosu od 120 eura za 25 srednjoškolaca i  novčanu pomoć u iznosu 150  eura za 13 studenata. Ukupno je odobrena pomoć za 61 korisnika. Na dodjelu odluka nisu uspjeli doći svi korisnici te će njima odluke biti upućene poštom. U programu su uz ravnatelja Tukaru sudjelovali zamjenik ravnatelja Mišo Lukačević i tajnica Caritasa Nikolina Ivanda. U glazbenom dijelu programa nastupili su studenti KBF-a u Đakovu.  Tiskovni ured

Lutkarska predstava “Crvena koka”

U Caritasovom centru za dijete – Osijek na adresi M. Gupca 47a, 22. listopada 2024. godine s početkom u 14.00 sati održana je lutkarska predstava za djecu i roditelje korisnike Centra.

Nakon marljivog osmišljavanja scenografije i uvježbavanja uloga za predstavu, korisnici Caritasovog centra za prihvat beskućnika – Osijek razveselili su male korisnike Caritasovog centra dijete i članove njihovih obitelji izvodeći predstavu pod nazivom „Crvena koka”. Bila je to prilika za veselje i druženje. Ovime se  nastavlja  suradnja dvaju Caritasovih Centara s istim ciljem, razveseliti korisnike i učiniti da se i oni osjećaju važnima.

Predstava je produkt niza dramsko – glazbenih radionica pod vodstvom Mire Vego, Ljiljane Vetengl i Tajane Balatinac, u drugoj godini programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ koju financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Dramsko – glazbena radionica u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

Dramsko – glazbena radionica II. godine provedbe programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“  održana je u utorak, 15. listopada 2024. godine, u Caritasovom centru za prihvat beskućnika -Osijek (J. J. Strossmayera 69) u 17.00 sati.

Ova dramsko – glazbena radionica prva je u sklopu priprema za lutkarsku predstavu pod nazivom „Crvena koka” koju će naši korisnici zajedno s voditeljicama prirediti za djecu korisnike usluga Caritasovog centra za dijete – Osijek i članove njihovih obitelji. Budući da je prva, ovu smo radionicu iskoristili za podjelu uloga i upoznavanje s tekstom predstave. Bit će još prilike za uvježbavanje na dramsko – glazbenim radionicama koje će se održati sljedeći tjedan.

Program „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Sadržaj ove publikacije, programa, izloška, video i audio materijala u isključivoj je odgovornosti Caritasa i ne odražavaju nužno stajalište Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Humanitarna akcija: Pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima

OSIJEK (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije pokrenuo je humanitarnu akciju pod nazivom: Pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima. U tu svrhu otvoren je račun na kojeg dobrotvori mogu uplaćivati svoje novčane donacije.

Podaci za uplatu su: Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije, J. J. Strossmayera 58, 31000 Osijek, IBAN: HR14 2340 0091 5112 8898 0, Model: HR00, Poziv na broj: 01-07. Svrha uplate: pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima 01. srpnja 2024. godine

Za uplate iz inozemstva uz sve gore navedene podatke potrebni su i sljedeći podaci: Podaci banke: Privredna banka Zagreb d.d., Radnička cesta 50, 10000 ZagrebSWIFT CODE: PBZGHR2X

U ovu humanitarnu akciju mogu se uključiti sve fizičke i pravne osobe kako bi se pojedinim samcima i obiteljima slavonskog mjesta Bošnjaci pomoglo da što prije izvrše obnovu oštećenih stambenih objekata. Akcija prikupljanja novčanih donacija traje do 20. rujna 2024. godine. Sve dodatne informacije mogu se dobiti na e-mail: caritas@djos.hr i na broju telefona: 031 253 910.

Seminar “Caritas – udomiteljska obitelj”

OSIJEK (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije organizirao je u subotu,  15. lipnja 2024. u Nadbiskupskom Vikarijatu u Osijeku nadbiskupijski seminar za djelatnike, animatore, suradnike župnih karitativnih skupina i članove odbora za Caritas pri župnim pastoralnim vijećima s temom „Caritas – udomiteljska obitelj“. Seminar je održan u okviru Projekta „Unaprjeđenje karitativne usluge kroz posudbu bolesničkih kreveta i pomagala na području Đakovačko-osječke nadbiskupije – faza 3 i jačanje kapaciteta posudionice bolesničkih kreveta na području Srijemske biskupije“. Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije kroz Program prekogranične suradnje Republike Hrvatske i Republike Srbije.

Na seminaru je sudjelovalo 72 osobe iz 25 župâ Nadbiskupije. Ove su godine na seminaru gosti-predavači bile: Sanja Stanković, dipl. psiholog iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad i član županijskog tima  za udomiteljske obitelji Osječko-baranjske županije i Nikolina Popadić, mag.act.soc., djelatnica Obiteljskog centra, područna služba Osječko-baranjska. U svojim predavanjima stavile su naglasak na promociju udomiteljstva za osobe starije životne dobi i djecu te upoznavanje s radom Obiteljskog centra.Nakon predavanja sudionici su raspoređeni u skupine u kojima se raspravljalo o pitanjima prisutnosti udomiteljskih obitelji na području župa te o mogućnostima umrežavanja caritasovih volontera u senzibilizaciji javnosti po tom pitanju. Razmijenila su se i iskustva o stanju na području župa kojima sudionici pripadaju o strancima kojima je izdana dozvola za boravak ili rad od strane MUP-a RH  i izbjeglicama iz Ukrajine.

U završnom dijelu seminara, nakon izlaganja o radu u skupinama, ravnatelj Caritasa dr. sc. Drago Tukara zahvalio je sudionicima na aktivnom sudjelovanju i onome što rade u svojim župama, te pozvao na suradnju s nadbiskupijskim Caritasom. Isto tako zahvalio je i Caritasovim moliteljima, koji su molili na različite nakane u Caritasu.

Jedan od zaključaka tematskog predavanja, kao i rada po skupinama bio je da Caritasa nema bez molitve te je ravnatelj ponovo pozvao sve sudionike da mole i tako postanu Caritasovi molitelji kroz predstojeće mjesece do slijedećeg nadbiskupijskog seminara. Ivanka Domazet

Radionice u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

Bogat raspored radionica u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek (J. J. Strossmayera 69), započeo je 22. travnja 2023. godine. Psihoterapijsku podršku pružila je korisnicima Centra Karolina Burek – Bilokapić. S radionicama je nastavio voditelj informatičkih radionica Mario Balatinac 23. travnja 2024. godine. Tema informatičke radionice bila je otvaranje korisničkog računa, primanje, slanje e-mailova, dodavanje priloga i sl., zbog sve veće potrebe naših korisnika za komuniciranjem putem e-maila. S psihoterapijskom podrškom našim korisnicima nastavio je voditelj Božidar Popović na radionici 24. travnja 2024. godine.  Zadnja radionica u tjednu iza nas održana je 26. travnja 2024. godine gdje su korisnici s voditeljicama radno – terapijske radionice sadili cvijeće kako bi u nadolazećem lijepom vremenu uživali u svom cvjetnom vrtu.
Sve održane radionice dio su programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra”. Program je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Udruga Pomozi.ba uručila ček za pomoć Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima

U prostoru Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, u četvrtak, 04. travnja 2024. godine ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije dr. sc. Drago Tukara susreo se s predstavnicima bosanskohercegovačke organizacije  Pomozi.ba iz Sarajeva s gđom. Šefkom Mulamustafić i gosp. Igorom Ambrožićem koji su u ime udruge Pomozi.ba uručili ček na iznos od 10.000,00 $ namijenjen Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima.

Novčana donacija namijenjena je prvenstveno nabavci namirnica za pripremanje obroka koji se služe korisnicima pučkih kuhinja kao i za nabavku profesionalnih zamrzivača koji će olakšati skladištenje hrane.

Gospođa Šefka Mulamustafić upoznala je ravnatelja Tukaru s radom udruge Pomozi.ba koja svojim djelovanjem pomaže ugroženim ljudima na području cijele Bosne i Hercegovine, ali i šire.

Udruga Pomozi.ba uručila je Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije donaciju u ime fondacije Jusufa Nurkića koja pomaže zdravstvenim i socijalnim ustanovama u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori donirajući sredstva za nabavku medicinskih uređaja, građevinskog materijala, kupovinu hrane za mnogobrojne korisnike socijalno slabog statusa.

Udruga Pomozi.ba dosada je već uspješno surađivala s Hrvatskim Caritasom, a donacija Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije samo je nastavak te suradnje.

Nikolina Ivanda