Svi postovi od admin

28. i 29. kolovoza – radionice u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

Drugu godinu programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra” započeli smo 1. lipnja 2024. godine. Prve radionice u II. godini programa u Caritasovom centru za prihvat beskućnika na adresi J. J. Strossmayera 69, održat će 28. kolovoza 2024. od 10.00 sati voditeljica zdravstvenih radionica Katica Krček i 29. kolovoza 2024. od 14.30 sati Božidar Popović voditelj psihoterapijskih radionica. I u ovoj godini voditelji će održati radionice prema predviđenom rasporedu s unaprijed dogovorenim temama.

Sve radionice u II. godini programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ koje financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike  organizirane su s ciljem motiviranja naših korisnika na aktivnosti koje će poboljšati kvalitetu i organiziranost života.

Marina Tadić

Otvoreni natječaj Nadbiskupijske zaklade “Dr. Nikola Dogan” za pomoć učenicima i studentima

Natječaj za dodjelu novčane pomoći iz Nadbiskupijske zaklade „Dr. Nikola Dogan“ za pomoć učenicima i studentima za školsku/akademsku 2024./2025. godinu

Prema Pravilniku o kriterijima i postupku dodjele sredstava Nadbiskupijske zaklade „Dr. Nikola Dogan“ za pomoć učenicima i studentima na području Đakovačko-osječke nadbiskupije

Zakladna uprava
raspisuje
NATJEČAJ
ZA DODJELU NOVČANE POMOĆI IZ NADBISKUPIJSKE ZAKLADE „DR. NIKOLA DOGAN“ ZA POMOĆ UČENICIMA I STUDENTIMA ZA ŠKOLSKU/AKADEMSKU 2024./2025.

1. Na natječaj za dodjelu novčane pomoći molbu mogu uputiti:
a) Učenici osnovnih i srednjih škola
b) Redoviti studenti
c) Doktorandi

Učenici ili studenti koji ponavljaju godinu, ne mogu se natjecati za novčanu pomoć.

  • Natječaj je otvoren od 01. kolovoza do 10. listopada 2024. godine.
  • Novčana pomoć dodjeljuje se za školsku/akademsku  2024./2025. godinu.

Obvezna dokumentacija za dodjelu novčane pomoći koju je potrebno dostaviti:

  1. Pisana preporuka župnika.
  2. Osobna molba PREUZMI OBRAZAC
  3. Prijava za Nadbiskupijsku zakladu „Dr. Nikola Dogan“ za pomoć učenicima i studentima PREUZMI OBRAZAC
  4. Popunjen obiteljski list uz ovjeru župnika PREUZMI OBRAZAC
  5. Kopija domovnice ili rodnog lista podnositelja (učenika, studenta, doktoranda) molbe.
  6. Kopija potvrde o OIB-u podnositelja (učenika, studenta, doktoranda).
  7. Kopija osobne iskaznice ukoliko je podnositelj molbe punoljetan ili kopija osobne iskaznice roditelja ili skrbnika ukoliko je podnositelj molbe maloljetan.
  8. Potvrda o upisu  podnositelja u školsku/akademsku 2024./2025. godinu.
  9. Kopija kartice tekućeg računa s IBAN brojem podnositelja molbe za uplatu odobrene novčane pomoći ili kopija kartice tekućeg računa s IBAN brojem roditelja ili skrbnika ukoliko je podnositelj molbe maloljetan. Ukoliko na kartici tekućeg računa nije naveden IBAN broj, dostaviti  potvrdu banke o tekućem računu s IBAN brojem podnositelja molbe ili kopiju ugovora o otvaranju tekućeg računa s IBAN brojem.
  10. Potvrda Porezne uprave o visini dohodaka i primitaka po članu obitelji (od siječnja do srpnja 2024. godine).
  • Kriteriji za dodjelu novčane pomoći, uglavnom se odnose na socijalno stanje  natjecatelja.

Procjenu materijalnog stanja svake obitelji Zakladna uprava će provesti tako da će njezin ukupni prihod, primljen s bilo kojeg naslova (plaća, mirovina, dječji doplatak, socijalna pomoć…) podijeliti na sve članove koji od njega žive, kako bi dobila stvarnu socijalnu situaciju.

Dobivanje novčane pomoći povezano je i s brojem malodobne djece u obitelji, brojem djece koja se školuje iz obitelji, a prednost imaju obitelji s brojnom djecom.

Zakladna uprava će na temelju analiziranih molbi donijeti odluku o izabranim natjecateljima i visini odobrenog novčanog iznosa.

  • Broj izabranih natjecatelja uvjetovan je sredstvima Zaklade.
  • Iznos odobrene novčane pomoći Zaklada će isplaćivati na tekuće račune natjecatelja ili tekuće račune roditelja ili skrbnika onih natjecatelja koji nisu punoljetni.
  • O izabranim natjecateljima za dobivanje novčane pomoći svi natjecatelji će biti obaviješteni pismenim putem.
  • Molbu s obveznom dokumentacijom za dodjelu novčane pomoći kandidati dostavljaju u pisanom obliku u sjedište Zaklade na adresu Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije,   J. J. Strossmayera 58, 31 000 Osijek s naznakom: Nadbiskupijska zaklada „Dr. Nikola Dogan“ za pomoć učenicima i studentima.

Molbe dostavljene izvan roka i s nepotpunom dokumentacijom neće se uzeti u razmatranje.

Zakladna uprava

Humanitarna akcija: Pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima

OSIJEK (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije pokrenuo je humanitarnu akciju pod nazivom: Pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima. U tu svrhu otvoren je račun na kojeg dobrotvori mogu uplaćivati svoje novčane donacije.

Podaci za uplatu su: Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije, J. J. Strossmayera 58, 31000 Osijek, IBAN: HR14 2340 0091 5112 8898 0, Model: HR00, Poziv na broj: 01-07. Svrha uplate: pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima 01. srpnja 2024. godine

Za uplate iz inozemstva uz sve gore navedene podatke potrebni su i sljedeći podaci: Podaci banke: Privredna banka Zagreb d.d., Radnička cesta 50, 10000 ZagrebSWIFT CODE: PBZGHR2X

U ovu humanitarnu akciju mogu se uključiti sve fizičke i pravne osobe kako bi se pojedinim samcima i obiteljima slavonskog mjesta Bošnjaci pomoglo da što prije izvrše obnovu oštećenih stambenih objekata. Akcija prikupljanja novčanih donacija traje do 20. rujna 2024. godine. Sve dodatne informacije mogu se dobiti na e-mail: caritas@djos.hr i na broju telefona: 031 253 910.

Seminar “Caritas – udomiteljska obitelj”

OSIJEK (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije organizirao je u subotu,  15. lipnja 2024. u Nadbiskupskom Vikarijatu u Osijeku nadbiskupijski seminar za djelatnike, animatore, suradnike župnih karitativnih skupina i članove odbora za Caritas pri župnim pastoralnim vijećima s temom „Caritas – udomiteljska obitelj“. Seminar je održan u okviru Projekta „Unaprjeđenje karitativne usluge kroz posudbu bolesničkih kreveta i pomagala na području Đakovačko-osječke nadbiskupije – faza 3 i jačanje kapaciteta posudionice bolesničkih kreveta na području Srijemske biskupije“. Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije kroz Program prekogranične suradnje Republike Hrvatske i Republike Srbije.

Na seminaru je sudjelovalo 72 osobe iz 25 župâ Nadbiskupije. Ove su godine na seminaru gosti-predavači bile: Sanja Stanković, dipl. psiholog iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad i član županijskog tima  za udomiteljske obitelji Osječko-baranjske županije i Nikolina Popadić, mag.act.soc., djelatnica Obiteljskog centra, područna služba Osječko-baranjska. U svojim predavanjima stavile su naglasak na promociju udomiteljstva za osobe starije životne dobi i djecu te upoznavanje s radom Obiteljskog centra.Nakon predavanja sudionici su raspoređeni u skupine u kojima se raspravljalo o pitanjima prisutnosti udomiteljskih obitelji na području župa te o mogućnostima umrežavanja caritasovih volontera u senzibilizaciji javnosti po tom pitanju. Razmijenila su se i iskustva o stanju na području župa kojima sudionici pripadaju o strancima kojima je izdana dozvola za boravak ili rad od strane MUP-a RH  i izbjeglicama iz Ukrajine.

U završnom dijelu seminara, nakon izlaganja o radu u skupinama, ravnatelj Caritasa dr. sc. Drago Tukara zahvalio je sudionicima na aktivnom sudjelovanju i onome što rade u svojim župama, te pozvao na suradnju s nadbiskupijskim Caritasom. Isto tako zahvalio je i Caritasovim moliteljima, koji su molili na različite nakane u Caritasu.

Jedan od zaključaka tematskog predavanja, kao i rada po skupinama bio je da Caritasa nema bez molitve te je ravnatelj ponovo pozvao sve sudionike da mole i tako postanu Caritasovi molitelji kroz predstojeće mjesece do slijedećeg nadbiskupijskog seminara. Ivanka Domazet

Radionice u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

Bogat raspored radionica u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek (J. J. Strossmayera 69), započeo je 22. travnja 2023. godine. Psihoterapijsku podršku pružila je korisnicima Centra Karolina Burek – Bilokapić. S radionicama je nastavio voditelj informatičkih radionica Mario Balatinac 23. travnja 2024. godine. Tema informatičke radionice bila je otvaranje korisničkog računa, primanje, slanje e-mailova, dodavanje priloga i sl., zbog sve veće potrebe naših korisnika za komuniciranjem putem e-maila. S psihoterapijskom podrškom našim korisnicima nastavio je voditelj Božidar Popović na radionici 24. travnja 2024. godine.  Zadnja radionica u tjednu iza nas održana je 26. travnja 2024. godine gdje su korisnici s voditeljicama radno – terapijske radionice sadili cvijeće kako bi u nadolazećem lijepom vremenu uživali u svom cvjetnom vrtu.
Sve održane radionice dio su programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra”. Program je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Udruga Pomozi.ba uručila ček za pomoć Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima

U prostoru Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, u četvrtak, 04. travnja 2024. godine ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije dr. sc. Drago Tukara susreo se s predstavnicima bosanskohercegovačke organizacije  Pomozi.ba iz Sarajeva s gđom. Šefkom Mulamustafić i gosp. Igorom Ambrožićem koji su u ime udruge Pomozi.ba uručili ček na iznos od 10.000,00 $ namijenjen Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima.

Novčana donacija namijenjena je prvenstveno nabavci namirnica za pripremanje obroka koji se služe korisnicima pučkih kuhinja kao i za nabavku profesionalnih zamrzivača koji će olakšati skladištenje hrane.

Gospođa Šefka Mulamustafić upoznala je ravnatelja Tukaru s radom udruge Pomozi.ba koja svojim djelovanjem pomaže ugroženim ljudima na području cijele Bosne i Hercegovine, ali i šire.

Udruga Pomozi.ba uručila je Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije donaciju u ime fondacije Jusufa Nurkića koja pomaže zdravstvenim i socijalnim ustanovama u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori donirajući sredstva za nabavku medicinskih uređaja, građevinskog materijala, kupovinu hrane za mnogobrojne korisnike socijalno slabog statusa.

Udruga Pomozi.ba dosada je već uspješno surađivala s Hrvatskim Caritasom, a donacija Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije samo je nastavak te suradnje.

Nikolina Ivanda

“Uzorno jaje” – predstava korisnika Centra za prihvat beskućnika u Centru za dijete

Završne pripreme za predstavu korisnici će sa svojim voditeljicama odradit na radionici 18. ožujka 2024. u 17.00 sati u Caritasovom centru za prihvat beskućnika (J. J. Strossmayera 69).

Nastavkom suradnje između Caritasovog centra za prihvat beskućnika i Caritasovog centra za dijete 19. ožujka 2024. godine s početkom u 14.30 sati u Caritasovom centru za dijete (M. Gupca 47a) korisnici Caritasovog centra za prihvat beskućnika zajedno s voditeljicama Mirom Vego i Ljiljanom Vetengl uz glazbenu pratnju Tajane Balatinac izvest će lutkarsku predstavu pod nazivom Uzorno jaje. Nakon predstave majke i djeca izbjeglice iz Ukrajine održat će kratki dramsko – glazbeni program, potom slijedi zajedničko druženje.

Predstava je  produkt niza dramsko – glazbenih i radno – terapijskih radionica u prvoj godini programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ koju financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

I mi smo tu – radionica u Centru za mlade – Beli Manastir

U Caritasovom Centru za mlade u Belom Manastiru u subotu 09. ožujka 2024. godine s početkom u 17,00 sati održat ćemo drugu radionicu projekta „I mi smo tu“, X. ciklus, radionice za djecu, mlade Rome i njihove roditelje. Jedna od tema radionica bit će: „ Moje pozitivne osobine“ koju će držati socijalni pedagog Karolina Burek Bilokapić. Cilj radionice je stvaranje pozitivnih uvjerenja o sebi. Sudionici će kroz interaktivne aktivnosti otkrivati svoje pozitivne strane te na taj način ojačati pozitivnu sliku o sebi. Druga tema radionice bit će „Kuća dobrih djela“ koju će održati odgajatelji Mira Vego i Ljiljana Ventengl. Kroz likovne, stvaralačke aktivnosti te razgovorom potaknut će korisnike na razmišljanje o svojim postupcima, željama, nakanama, životu u ljubavi i suosjećanju prema drugima. Aktivnosti na radionicama bit će: pričanje priče Drvo ima srce kojom žele djeci približiti pojam davanja, odricanja i nesebičnosti. Kreativna aktivnost za sve bit će izrada kuće i osobne korizmene poruke.

Ivanka Domazet

Radno-terapijska i informatička radionica u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

U slijedećem tjednu, 11. i 12. ožujka  planiramo održati dvije radionice u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek na adresi J. J. Strossmayera 69.

U sklopu priprema za uskršnju predstavu pod nazivom Uzorno jaje, voditeljice Mira Vego i Ljiljana Vetengl održat će, 11. ožujka.2024. godine u 17.00 sati, radno – terapijsku radionicu.

U utorak 12. ožujka 2024. godine u 17.00 sati informatičku radionicu održat će voditelj Mario Balatinac.

Radionice se održavaju u sklopu provedbe I. godine programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ koju financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Korisnici i stručni suradnici u ovom programu trude se ostvariti ciljeve radionica i korak po korak približiti se krajnjem cilju resocijalizacije kroz potporu, podučavanje  i osnaživanje korisnika Centra.

Marina  Tadić

Susret Caritasa Srijemske biskupije i Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije

SR. MITROVICA (TU) – Delegacija Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, koju je predvodio ravnatelj dr. sc. Drago Tukara, zamjenik ravnatelja Mišo Lukačević i Nikolina Ivanda, posjetila je Srijemsku Mitrovicu u utorak, 27. veljače 2024. godine. Susreli su se s biskupom Fabijanom Svalinom i predstavnicima Caritasa Srijemske biskupije, ravnateljem mons. Jozom Dusparom, i koordinatorom Petrom Dujićem.  Glavna tema susreta bila je buduća suradnja na projektima od zajedničkog interesa.

Tijekom susreta delegacije su razmijenile ideje i planove za moguće projekte koji bi unaprijedili humanitarni rad u zajednicama. Fokus razgovora bio je na prekograničnoj suradnji i  identifikaciji područja u kojima bi suradnja mogla imati najveći pozitivan utjecaj.

Nakon plodne diskusije i razmatranja budućih koraka, sudionici susreta obišli su ranokršćansku baziliku sv. Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici, kao i druge znamenitosti iz rimskog perioda.

Ovaj susret predstavlja važan korak ka jačanju međusobne saradnje između Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije i Caritasa Srijemske biskupije, te otvara put realizaciji humanitarnih inicijativa koje će direktno doprinijeti poboljšanju života korisnika Caritasovih usluga.