Svi postovi od admin

Humanitarna akcija: Pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima

OSIJEK (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije pokrenuo je humanitarnu akciju pod nazivom: Pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima. U tu svrhu otvoren je račun na kojeg dobrotvori mogu uplaćivati svoje novčane donacije.

Podaci za uplatu su: Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije, J. J. Strossmayera 58, 31000 Osijek, IBAN: HR14 2340 0091 5112 8898 0, Model: HR00, Poziv na broj: 01-07. Svrha uplate: pomoć stradalima od nevremena u Bošnjacima 01. srpnja 2024. godine

Za uplate iz inozemstva uz sve gore navedene podatke potrebni su i sljedeći podaci: Podaci banke: Privredna banka Zagreb d.d., Radnička cesta 50, 10000 ZagrebSWIFT CODE: PBZGHR2X

U ovu humanitarnu akciju mogu se uključiti sve fizičke i pravne osobe kako bi se pojedinim samcima i obiteljima slavonskog mjesta Bošnjaci pomoglo da što prije izvrše obnovu oštećenih stambenih objekata. Akcija prikupljanja novčanih donacija traje do 20. rujna 2024. godine. Sve dodatne informacije mogu se dobiti na e-mail: caritas@djos.hr i na broju telefona: 031 253 910.

Seminar “Caritas – udomiteljska obitelj”

OSIJEK (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije organizirao je u subotu,  15. lipnja 2024. u Nadbiskupskom Vikarijatu u Osijeku nadbiskupijski seminar za djelatnike, animatore, suradnike župnih karitativnih skupina i članove odbora za Caritas pri župnim pastoralnim vijećima s temom „Caritas – udomiteljska obitelj“. Seminar je održan u okviru Projekta „Unaprjeđenje karitativne usluge kroz posudbu bolesničkih kreveta i pomagala na području Đakovačko-osječke nadbiskupije – faza 3 i jačanje kapaciteta posudionice bolesničkih kreveta na području Srijemske biskupije“. Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije kroz Program prekogranične suradnje Republike Hrvatske i Republike Srbije.

Na seminaru je sudjelovalo 72 osobe iz 25 župâ Nadbiskupije. Ove su godine na seminaru gosti-predavači bile: Sanja Stanković, dipl. psiholog iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad i član županijskog tima  za udomiteljske obitelji Osječko-baranjske županije i Nikolina Popadić, mag.act.soc., djelatnica Obiteljskog centra, područna služba Osječko-baranjska. U svojim predavanjima stavile su naglasak na promociju udomiteljstva za osobe starije životne dobi i djecu te upoznavanje s radom Obiteljskog centra.Nakon predavanja sudionici su raspoređeni u skupine u kojima se raspravljalo o pitanjima prisutnosti udomiteljskih obitelji na području župa te o mogućnostima umrežavanja caritasovih volontera u senzibilizaciji javnosti po tom pitanju. Razmijenila su se i iskustva o stanju na području župa kojima sudionici pripadaju o strancima kojima je izdana dozvola za boravak ili rad od strane MUP-a RH  i izbjeglicama iz Ukrajine.

U završnom dijelu seminara, nakon izlaganja o radu u skupinama, ravnatelj Caritasa dr. sc. Drago Tukara zahvalio je sudionicima na aktivnom sudjelovanju i onome što rade u svojim župama, te pozvao na suradnju s nadbiskupijskim Caritasom. Isto tako zahvalio je i Caritasovim moliteljima, koji su molili na različite nakane u Caritasu.

Jedan od zaključaka tematskog predavanja, kao i rada po skupinama bio je da Caritasa nema bez molitve te je ravnatelj ponovo pozvao sve sudionike da mole i tako postanu Caritasovi molitelji kroz predstojeće mjesece do slijedećeg nadbiskupijskog seminara. Ivanka Domazet

Radionice u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

Bogat raspored radionica u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek (J. J. Strossmayera 69), započeo je 22. travnja 2023. godine. Psihoterapijsku podršku pružila je korisnicima Centra Karolina Burek – Bilokapić. S radionicama je nastavio voditelj informatičkih radionica Mario Balatinac 23. travnja 2024. godine. Tema informatičke radionice bila je otvaranje korisničkog računa, primanje, slanje e-mailova, dodavanje priloga i sl., zbog sve veće potrebe naših korisnika za komuniciranjem putem e-maila. S psihoterapijskom podrškom našim korisnicima nastavio je voditelj Božidar Popović na radionici 24. travnja 2024. godine.  Zadnja radionica u tjednu iza nas održana je 26. travnja 2024. godine gdje su korisnici s voditeljicama radno – terapijske radionice sadili cvijeće kako bi u nadolazećem lijepom vremenu uživali u svom cvjetnom vrtu.
Sve održane radionice dio su programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra”. Program je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Udruga Pomozi.ba uručila ček za pomoć Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima

U prostoru Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, u četvrtak, 04. travnja 2024. godine ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije dr. sc. Drago Tukara susreo se s predstavnicima bosanskohercegovačke organizacije  Pomozi.ba iz Sarajeva s gđom. Šefkom Mulamustafić i gosp. Igorom Ambrožićem koji su u ime udruge Pomozi.ba uručili ček na iznos od 10.000,00 $ namijenjen Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima.

Novčana donacija namijenjena je prvenstveno nabavci namirnica za pripremanje obroka koji se služe korisnicima pučkih kuhinja kao i za nabavku profesionalnih zamrzivača koji će olakšati skladištenje hrane.

Gospođa Šefka Mulamustafić upoznala je ravnatelja Tukaru s radom udruge Pomozi.ba koja svojim djelovanjem pomaže ugroženim ljudima na području cijele Bosne i Hercegovine, ali i šire.

Udruga Pomozi.ba uručila je Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije donaciju u ime fondacije Jusufa Nurkića koja pomaže zdravstvenim i socijalnim ustanovama u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori donirajući sredstva za nabavku medicinskih uređaja, građevinskog materijala, kupovinu hrane za mnogobrojne korisnike socijalno slabog statusa.

Udruga Pomozi.ba dosada je već uspješno surađivala s Hrvatskim Caritasom, a donacija Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije samo je nastavak te suradnje.

Nikolina Ivanda

“Uzorno jaje” – predstava korisnika Centra za prihvat beskućnika u Centru za dijete

Završne pripreme za predstavu korisnici će sa svojim voditeljicama odradit na radionici 18. ožujka 2024. u 17.00 sati u Caritasovom centru za prihvat beskućnika (J. J. Strossmayera 69).

Nastavkom suradnje između Caritasovog centra za prihvat beskućnika i Caritasovog centra za dijete 19. ožujka 2024. godine s početkom u 14.30 sati u Caritasovom centru za dijete (M. Gupca 47a) korisnici Caritasovog centra za prihvat beskućnika zajedno s voditeljicama Mirom Vego i Ljiljanom Vetengl uz glazbenu pratnju Tajane Balatinac izvest će lutkarsku predstavu pod nazivom Uzorno jaje. Nakon predstave majke i djeca izbjeglice iz Ukrajine održat će kratki dramsko – glazbeni program, potom slijedi zajedničko druženje.

Predstava je  produkt niza dramsko – glazbenih i radno – terapijskih radionica u prvoj godini programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ koju financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

I mi smo tu – radionica u Centru za mlade – Beli Manastir

U Caritasovom Centru za mlade u Belom Manastiru u subotu 09. ožujka 2024. godine s početkom u 17,00 sati održat ćemo drugu radionicu projekta „I mi smo tu“, X. ciklus, radionice za djecu, mlade Rome i njihove roditelje. Jedna od tema radionica bit će: „ Moje pozitivne osobine“ koju će držati socijalni pedagog Karolina Burek Bilokapić. Cilj radionice je stvaranje pozitivnih uvjerenja o sebi. Sudionici će kroz interaktivne aktivnosti otkrivati svoje pozitivne strane te na taj način ojačati pozitivnu sliku o sebi. Druga tema radionice bit će „Kuća dobrih djela“ koju će održati odgajatelji Mira Vego i Ljiljana Ventengl. Kroz likovne, stvaralačke aktivnosti te razgovorom potaknut će korisnike na razmišljanje o svojim postupcima, željama, nakanama, životu u ljubavi i suosjećanju prema drugima. Aktivnosti na radionicama bit će: pričanje priče Drvo ima srce kojom žele djeci približiti pojam davanja, odricanja i nesebičnosti. Kreativna aktivnost za sve bit će izrada kuće i osobne korizmene poruke.

Ivanka Domazet

Radno-terapijska i informatička radionica u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

U slijedećem tjednu, 11. i 12. ožujka  planiramo održati dvije radionice u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek na adresi J. J. Strossmayera 69.

U sklopu priprema za uskršnju predstavu pod nazivom Uzorno jaje, voditeljice Mira Vego i Ljiljana Vetengl održat će, 11. ožujka.2024. godine u 17.00 sati, radno – terapijsku radionicu.

U utorak 12. ožujka 2024. godine u 17.00 sati informatičku radionicu održat će voditelj Mario Balatinac.

Radionice se održavaju u sklopu provedbe I. godine programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ koju financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Korisnici i stručni suradnici u ovom programu trude se ostvariti ciljeve radionica i korak po korak približiti se krajnjem cilju resocijalizacije kroz potporu, podučavanje  i osnaživanje korisnika Centra.

Marina  Tadić

Susret Caritasa Srijemske biskupije i Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije

SR. MITROVICA (TU) – Delegacija Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, koju je predvodio ravnatelj dr. sc. Drago Tukara, zamjenik ravnatelja Mišo Lukačević i Nikolina Ivanda, posjetila je Srijemsku Mitrovicu u utorak, 27. veljače 2024. godine. Susreli su se s biskupom Fabijanom Svalinom i predstavnicima Caritasa Srijemske biskupije, ravnateljem mons. Jozom Dusparom, i koordinatorom Petrom Dujićem.  Glavna tema susreta bila je buduća suradnja na projektima od zajedničkog interesa.

Tijekom susreta delegacije su razmijenile ideje i planove za moguće projekte koji bi unaprijedili humanitarni rad u zajednicama. Fokus razgovora bio je na prekograničnoj suradnji i  identifikaciji područja u kojima bi suradnja mogla imati najveći pozitivan utjecaj.

Nakon plodne diskusije i razmatranja budućih koraka, sudionici susreta obišli su ranokršćansku baziliku sv. Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici, kao i druge znamenitosti iz rimskog perioda.

Ovaj susret predstavlja važan korak ka jačanju međusobne saradnje između Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije i Caritasa Srijemske biskupije, te otvara put realizaciji humanitarnih inicijativa koje će direktno doprinijeti poboljšanju života korisnika Caritasovih usluga.

 

 

Caritasova korizmena duhovna obnova

OSIJEK (TU) – U prostorima Pastoralnog centra Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku u subotu, 2. ožujka 2024. održana je redovita korizmena duhovna obnova za djelatnike, animatore i volontere Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije te članove župnih pastoralnih vijeća koji su zaduženi za karitativnu djelatnost. Na susretu je sudjelovalo 106 osoba s područja cijele Đakovačko-osječke nadbiskupije. Prisutne je pozdravio ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, preč. dr. Drago Tukara, voditelj duhovne obnove bio je vlč. Vedran Bilić, župni upravitelj Župe sv. Jakova apostola u Ilači te je izlagao na temu „Život u vjeri“.

U prvom dijelu susreta vlč. Bilić je progovorio o važnosti ljubavi u bilo kojem obliku pastoralnoga rada, a posebno u karitativnom. „Bez ljubavi i davanja za drugoga nema života u vjeri“, istaknuo je, pri tome citirajući tekstove svete Faustine Kowalske i svete Majke Terezije. Upozorio je na dvije opasnosti u našim zajednicama: prva je neangažiranost vjernika u bilo kojem pogledu života u zajednici, a druga je angažiranost koja prelazi u sebeljublje i oholost. U nastavku je vlč. Vedran odgovarao na pitanja sudionika o vlastitom iskustvu života u vjeri u misijama u Peruu, u južnoj Americi.

U drugom dijelu susreta sudionici su imali priliku za ispovijed. Uslijedilo je misno slavlje u kapeli sv. Roka, koju je predvodio vlč. Bilić u zajedništvu s preč. Tukarom i vlč. Ivanom Živićem, župnikom u Gunji, a posluživao je đakon Župe sv. Petra i Pavla,  Josip Vuksanović.

U propovijedi je vlč. Bilić još jednom istaknuo osnovne misli iz svoga izlaganja na primjeru evanđeoskog čitanja – prispodobe o dobrome Ocu. Susret je završio druženjem sudionika u prostoru Pastoralnog centra. Mišo Lukačević

03.-10. ožujka “Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH”

Draga braćo i sestre!

Korizmeno vrijeme u kojem se nalazimo daje nam priliku za životno i vjerničko usmjerenje po načelu ispravne molitve, sadržajne pokore i konkretnih djela milosrđa, kako nam to Gospodin Isus naznačuje u Evanđelju (Mt 6, 1-18). Uvijek na polovici svoga korizmenoga puta prema svetkovini Uskrsa zastajemo i pogled usmjerujemo prema svojoj braći i sestrama u Bosni i Hercegovini, s kojima smo povezani pripadnošću istom narodu, zajedništvom, solidarnošću i, nadasve, zajedničkim hodom.

Korizma je slika puta na kojem se nalazi vjerni Božji narod, koji je u pokretu prema konačnom cilju: vječnoj Domovini. Na tom hodu Bog nikoga ne ostavlja sama. Knjiga Izlaska u dvadesetomu poglavlju, koje čitamo na današnju 3. korizmenu nedjelju, podsjetnik je da je Bog onaj koji nas izvodi iz zemlje tuđinske i kuće ropstva u slobodu i u obećanu zemlju. Bog po Mojsiju na Sinaju podsjeća narod što je sve za njega učinio. Gospodinove riječi jasno odzvanjaju i duboko se urezuju i u kamen i u srce. Bog je narod  oslobodio o njega sama i postavio mu granicu, kako prema drugima tako i prema samome sebi, granicu koju nije dopušteno prijeći.

Papa Franjo nas potiče da imamo na umu kako “sve zapovijedi imaju zadaću ukazati na granicu života, granicu iza koje čovjek uništava sama sebe i svoje bližnje, narušavajući svoj odnos s Bogom. Ako tu granicu prijeđeš, uništavaš sama sebe, uništavaš i odnos s Bogom i odnos s drugima. Zapovijedi upravo na to upozoravaju.“

Iako se Božji govor čini strogim, ipak je to govor brižna Oca nebeskoga kojem je stalo do njegova naroda kad kaže: „Ja sam ljubomoran Bog i pazim na svoje!“. Očeva zadaća je odgajati svoju djecu i svoje potomstvo. Vrlo je zahtjevno – ponekad i nepotrebno – davati djeci objašnjenja za nužne zabrane kojima roditelj prema njima u svoj svojoj ljubavi, širini i preglednosti životnog horizonta želi osigurati sazrijevanje, odrastanje i buduću samostalnost. Do očekivanog trenutka korištenja razumom i odrasle dobi potrebno je suočiti se s mnogo hrabrih, odlučnih, jasnih riječi punih ljubavi: NE, NE i NE!

Na simboličan način Božje „NE“ prvi je izraz njegove ljubavi prema nama, koji vodi u buduću slobodu. Bog, jer nas ljubi, ne želi da pođemo u svome hodu pogrešnim putem u opetovano ropstvo grijeha i padova. Sigurno su se Židovi pitali zašto im se Bog obraća u negativnoj jezičnoj formi i nije li se možda mogao izraziti pozitivnim izričajem. No, Bog ima plan sa svojim narodom i postupa poput pedagoga, koji svojim načinom postupno uvodi učenike u potpuno razumijevanje povijesti spasenja.

Koristeći se poznatim primjerom i stvarajući usporedbu s onime što u foto-tehnici znači negativ/pozitiv – a to smo mogli praktično doživjeti do prije nekih 30-ak godina – pri korištenju negativa filmova i potom u izradi fotografija. Negativ je bio plastična (nekoć celuloidna) vrpca, uska spektra boja i nejasna, no pri postupku razvijanja fotografija i puštanja osvjetljenja kroz negativ fotografski bi papir primio svjetlo, što bi naposljetku rezultiralo koloriranim pozitiv fotografijama. Posluživši se tehnikom negativ/pozitiv Bog izriče svoj NE da bi kroz utjelovljenje Sina Božjega Isusa Krista, koji kao svjetlo obasjava naše nejasne i ponekad čudne životne negative, očitovao misao Božju i ovaj svijet učinio ljepšim. Osim ljepote, Isusov dolazak kao svjetla na ovaj svijet donosi objavu i potpuno razumijevanje Oca nama, koji smo u tami. Zapovijedi odnosno deset jasnih riječi koje je Bog na Sinaju dao Mojsiju, a potom i svima nama, u sebi sadrže vertikalu odnosa na koju se naslanja horizontala naše prizemnosti. Jedino tako horizontala može opstati u svoj svojoj različitosti: ako je naslonjena na ono što je Božje, duhovno, neprolazno i ono što nas nadilazi.

Pažljivim osluškivanjem poruke ploča naslućujemo nutarnju povezanost zapovijedi prve i druge ploče, vertikale i horizontale tih deset Božjih riječi. Ilustrira to savršeno papa Franjo u svojim meditacijama o Deset zapovijedi, upućujući da krvotok koji teče kroz zapovijedi Druge ploče, ima izvor, srce, u prvoj zapovijedi: časti Gospodina. Tako, u pozitivnom i širokom tumačenju, sedma zapovijed: „Ne ukradi“ poziva na rast u osjetljivosti  u raspodjeli dobara.

Jedna od važnih zapovijedi, „Ne ukradi“, koja se spominje u Knjizi Izlaska, želi reći da sve što je na zemlji pripada isključivo Bogu, koji je vlasnik svega. Dobra koja postoje na svijetu nisu naša, nego su Božja. Ako su dobra Božja, mi smo tek privremeni posjednici, kojima je posjed dan tek za vrijeme života. Posjed nam je dan kako bismo ga velikodušno i bez zadrške dijelili s onima koji ga nemaju ili ga imaju manje ili pak trajno oskudijevaju. Čovjek je samo privremeni upravitelj Božjih dobara i upravljajući njima mora biti solidaran s ljudima s kojima živi i koji su upućeni na njega. Svjesni smo da dane zapovijedi čuvaju i nas i drugoga, naše i njegovo dostojanstvo, kako bi svaka osoba ostala u integritetu svoga bića dok dijelimo dobra koja su nam posuđena.

„Ne ukradi“ znači: ljubi svojim dobrima, iskoristi sredstva s kojima raspolažeš da ljubiš kako možeš. Tada tvoj život postaje dobar i posjedovanje postaje doista dar. Zato što život nije posjedovanje, nego ljubav. Papa Franjo dapače naglašava: „Ono što zaista posjedujemo jest ono što znamo darovati.”

Izabrani narod se nalazi na putu, kao što i svaki čovjek putuje svome cilju. Na putu susrećemo druge ljude i oni nam postaju životni suputnici s kojima ulazimo u komunikaciju. Kako je životni put izazovan, ali često i naporan, potrebna nam je svima autentična podrška do konačnog cilja. Knjiga Izlaska govori da je narod 40 godina putovao, lutao pustinjom ne bi li napokon došao u zemlju obećanja, koju je Bog za njega pripravio. Pustinja odgaja čovjeka u poniznosti i za poniznost. U pustinji vjetrovi brišu staze i tragove bez kojih je teško pronalaziti i držati željeni smjer kretanja. Stoga Bog stavlja Izraelcima kao putokaz Mojsija i 10 zapovijedi, a nama i Crkvi u cjelini u današnjim vremenitim olujama kao putokaz daje potrebite i siromašne. Ići prema potrebitima i siromašnima i doživljavati ih kao autentične znakove znači imati sigurniji hod i učiniti se ovisnim o živim i opipljivim putokazima u okvirima Božjega promisla kako bi se sretno stiglo na željeni cilj. Tako je korizma vrijeme odgajanja i vjerničkog sazrijevanja u kojem prepoznajemo svoju braću i sestre kao žive putokaze, koji nam pomažu da kroz dobra djela iz ljubavi prema Bogu i riječima njegova zakona pristignemo do svoje obećane zemlje: vječnosti.

✠ Bože Radoš, v.r.
varaždinski biskup
predsjednik Hrvatskog Caritasa

Plakat – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH 2024.pdf

Poslanica – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bih 2024.pdf

Letak – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH.pdf

Molitva vjernika – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH 2024.pdf