Arhive kategorije: Vijesti

Vijesti

Psihosocijalna radionica u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

Socijalna pedagoginja Karolina Burek Bilokapić održala je psihosocijalnu radionicu II. godine provedbe programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“, 13. studenog 2024. godine s početkom u 17.00 sati u Caritasovom centru za prihvat beskućnika-Osijek (J. J. Strossmayera 69). Na radionici su korisnici kroz interaktivne aktivnosti vježbali promjenu perspektive i „staviti se u tuđe cipele“ tj. razumjeti kako se drugi osjećaju i o čemu razmišljaju te zašto se ponašaju na određeni način. Cilj ove, kao i ostalih psihosocijalnih radionica s našom voditeljicom,  jest uspostavljanje uspješnih i pozitivnih odnosa s drugima.

Program „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Sadržaj ove publikacije, programa, izloška, video i audio materijala u isključivoj je odgovornosti Caritasa i ne odražavaju nužno stajalište Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Održane zdravstvene radionice u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

Radionice u II. godini provedbe programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“  održale su u četvrtak 07. rujna i u petak 08. rujna 2024. godine u Caritasovom Centru za prihvat beskućnika – Osijek (J. J. Strossmayera 69) fizioterapeutkinja  Petra Vego i medicinska sestra Katica Krček.

Obje zdravstvene radionice nastavak su kontinuiranog rada s našim korisnima kako bi kod njih razvili svijest o brizi za vlastito zdravlje. Na susretu s Petrom Vego korisnici su nakon uvodnog razgibavanja izvodili koordinacijske vježbe s loptom. Radionica voditeljice Katice Krček započela kratkim sistematskim pregledom, slijedilo je predavanje o povezanosti duhovnog i tjelesnog, kako razvijanje svijesti o sebi koja ima blagotvoran učinak na tjelesno zdravlje.

Program „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Sadržaj ove publikacije, programa, izloška, video i audio materijala u isključivoj je odgovornosti Caritasa i ne odražavaju nužno stajalište Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Studijsko putovanje djelatnika Caritasa Srijemske biskupije u Osijek

OSIJEK (TU) – U ponedjeljak, 21. listopada djelatnici Caritasa Srijemske biskupije posjetili su sjedište Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije u  Nadbiskupskom Vikarijatu u Osijeku. Posjet se odvijao u okviru zajedničkog projekta ova dva Caritasa pod nazivnom „Unaprjeđenje karitativne usluge kroz posudbu bolesničkih kreveta i pomagala na području Đakovačko-osječke nadbiskupije – faza 3 i jačanje kapaciteta posudionice bolesničkih kreveta na području Srijemske biskupije“. Projekt je sufinanciran iz programa Prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije koje provodi Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije.

Djelatnici Caritasa biskupije Srijem – Petar Dujić, koordinator Caritasa te Sara Žurovski i Tijana Franjo, suradnice na projektima Caritasa biskupije Srijem upoznali su se s projektima Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije koje su predstavili djelatnici Caritasa domaćina. Poseban osvrt bio je na aktivnosti predviđene projektom prekogranične suradnje u proteklom razdoblju.

Susret je započeo molitvom i pozdravom ravnatelja Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije dr. sc. Drage Tukare, a nakon toga je Mišo Lukačević predstavio projekt „Kućni hospicij“, koji se provodi na području Đakovačko-osječke nadbiskupije. U diskusiji, nakon izlaganja, djelatnici jednog i drugog Caritasa razmijenili su iskustva, ideje i planove u svome radu.

Zaključak svih sudionika je da su ovakvi susreti dobri i vrijedni jer ispunjavaju cilj gore navedenog Programa, a to je osnaživanje pograničnog područja dviju susjednih zemalja kroz zajedničke projekte za dobrobit hrvatskog naroda i drugih narodâ u Republici Srbiji i Republici Hrvatskoj. Susret je završio zajedničkim ručkom, šetnjom uz Dravu i posjetom osječkoj Tvrđi. Mišo Lukačević

Zdravstvena radionica u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

U četvrtak  17. listopada 2024. godine u 10 sati voditeljica Katica Krček u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek (J. J. Strossmayera 69) održala je zdravstvenu radionicu. Višegodišnjom provedbom programa resocijalizacije beskućnika pokušavamo razviti svijest naših korisnika o odgovornosti za vlastito zdravlje. U tome smo i uspjeli, stoga zdravstvene radionice korisnici rado posjećuju. Nakon redovitog kontroliranja krvnog tlaka i razine šećera korisnici su imali priliku iznijeti vlastitu zdravstvenu tegobu s kojom se suočavaju. Voditeljica im je uputila savijete kako se lakše nositi s kroničnim tegobama ili preporučila posjet liječniku specijalistu.

Program „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Sadržaj ove publikacije, programa, izloška, video i audio materijala u isključivoj je odgovornosti Caritasa i ne odražavaju nužno stajalište Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Marina Tadić

Hrvatski Caritas poziva na pomoć stradalima u poplavama u Bosni i Hercegovini

Zbog poplava koje su u petak 4. listopada pogodile krajeve susjedne Bosne i Hercegovine Hrvatski Caritas danas je započeo prikupljati novčanu pomoć kako bi usred stradanja brojnih stanovnika, domova i infrastrukture putem Caritasove mreže u Bosni i Hercegovini pomoć čim prije i učinkovitije stigla u poplavom pogođena područja, te poziva hrvatske građane, tvrtke i udruge da se uključe u pomoć stradalima.

Ravnatelj Hrvatskog Caritasa fra Tomislav Glavnik uputio je danas ravnatelju Caritasa Bosne i Hercegovine mons. Tomi Kneževiću poruku sućuti i solidarnosti:

“Čuvši za vijest o katastrofalnoj poplavi i stradanjima ljudi u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine želim Vama, a preko Vas i ostalim suradnicima, djelatnicima i ljudima u Bosni i Hercegovini, izraziti blizinu mons. Bože Radoša, Predsjednika Hrvatskog Caritasa i cijele mreže Caritasa u Republici Hrvatskoj. Hrvatski Caritasa spreman je odazvati se Vašem pozivu za pomoć, te Vas ovime molimo da nam komunicirate što bi Vam bilo potrebno (u materijalnom i financijskom obliku). Nastojat ćemo stoga mobilizirati sve svoje resurse, kako bismo u dijelu u kojem možemo smanjili posljedice katastrofe koja je pogodila ljude i njihove domove.
U blizini smo s Vama, a u molitvama s onim obiteljima koje su izgubile svoje najbliže. Sve njih preporučamo neizmjernom milosrđu Božjem, moleći živima snagu u teškim trenucima, a preminulima vječni mir.”

Novčane darove moguće je uplatiti na zaseban račun Hrvatskog Caritasa namijenjen prikupljanju pomoći za stradale u poplavama u Bosni i Hercegovini:

IBAN: HR5623400091511298894
Svrha uplate: Poplave BiH
SWIFT/BIC: PBZGHR2X

Pozivom na humanitarni broj: 060/9010 (0,83 eura po pozivu)
Skeniranjem koda putem mobilne bankovne aplikacije:

Udruga Pomozi.ba uručila ček za pomoć Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima

U prostoru Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, u četvrtak, 04. travnja 2024. godine ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije dr. sc. Drago Tukara susreo se s predstavnicima bosanskohercegovačke organizacije  Pomozi.ba iz Sarajeva s gđom. Šefkom Mulamustafić i gosp. Igorom Ambrožićem koji su u ime udruge Pomozi.ba uručili ček na iznos od 10.000,00 $ namijenjen Caritasovim pučkim kuhinjama u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vinkovcima.

Novčana donacija namijenjena je prvenstveno nabavci namirnica za pripremanje obroka koji se služe korisnicima pučkih kuhinja kao i za nabavku profesionalnih zamrzivača koji će olakšati skladištenje hrane.

Gospođa Šefka Mulamustafić upoznala je ravnatelja Tukaru s radom udruge Pomozi.ba koja svojim djelovanjem pomaže ugroženim ljudima na području cijele Bosne i Hercegovine, ali i šire.

Udruga Pomozi.ba uručila je Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije donaciju u ime fondacije Jusufa Nurkića koja pomaže zdravstvenim i socijalnim ustanovama u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori donirajući sredstva za nabavku medicinskih uređaja, građevinskog materijala, kupovinu hrane za mnogobrojne korisnike socijalno slabog statusa.

Udruga Pomozi.ba dosada je već uspješno surađivala s Hrvatskim Caritasom, a donacija Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije samo je nastavak te suradnje.

Nikolina Ivanda

Radno-terapijska i informatička radionica u Centru za prihvat beskućnika – Osijek

U slijedećem tjednu, 11. i 12. ožujka  planiramo održati dvije radionice u Caritasovom centru za prihvat beskućnika – Osijek na adresi J. J. Strossmayera 69.

U sklopu priprema za uskršnju predstavu pod nazivom Uzorno jaje, voditeljice Mira Vego i Ljiljana Vetengl održat će, 11. ožujka.2024. godine u 17.00 sati, radno – terapijsku radionicu.

U utorak 12. ožujka 2024. godine u 17.00 sati informatičku radionicu održat će voditelj Mario Balatinac.

Radionice se održavaju u sklopu provedbe I. godine programa „Resocijalizacija beskućnika – Vratimo im vjeru u bolje sutra“ koju financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Korisnici i stručni suradnici u ovom programu trude se ostvariti ciljeve radionica i korak po korak približiti se krajnjem cilju resocijalizacije kroz potporu, podučavanje  i osnaživanje korisnika Centra.

Marina  Tadić

Susret Caritasa Srijemske biskupije i Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije

SR. MITROVICA (TU) – Delegacija Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, koju je predvodio ravnatelj dr. sc. Drago Tukara, zamjenik ravnatelja Mišo Lukačević i Nikolina Ivanda, posjetila je Srijemsku Mitrovicu u utorak, 27. veljače 2024. godine. Susreli su se s biskupom Fabijanom Svalinom i predstavnicima Caritasa Srijemske biskupije, ravnateljem mons. Jozom Dusparom, i koordinatorom Petrom Dujićem.  Glavna tema susreta bila je buduća suradnja na projektima od zajedničkog interesa.

Tijekom susreta delegacije su razmijenile ideje i planove za moguće projekte koji bi unaprijedili humanitarni rad u zajednicama. Fokus razgovora bio je na prekograničnoj suradnji i  identifikaciji područja u kojima bi suradnja mogla imati najveći pozitivan utjecaj.

Nakon plodne diskusije i razmatranja budućih koraka, sudionici susreta obišli su ranokršćansku baziliku sv. Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici, kao i druge znamenitosti iz rimskog perioda.

Ovaj susret predstavlja važan korak ka jačanju međusobne saradnje između Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije i Caritasa Srijemske biskupije, te otvara put realizaciji humanitarnih inicijativa koje će direktno doprinijeti poboljšanju života korisnika Caritasovih usluga.

 

 

03.-10. ožujka “Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH”

Draga braćo i sestre!

Korizmeno vrijeme u kojem se nalazimo daje nam priliku za životno i vjerničko usmjerenje po načelu ispravne molitve, sadržajne pokore i konkretnih djela milosrđa, kako nam to Gospodin Isus naznačuje u Evanđelju (Mt 6, 1-18). Uvijek na polovici svoga korizmenoga puta prema svetkovini Uskrsa zastajemo i pogled usmjerujemo prema svojoj braći i sestrama u Bosni i Hercegovini, s kojima smo povezani pripadnošću istom narodu, zajedništvom, solidarnošću i, nadasve, zajedničkim hodom.

Korizma je slika puta na kojem se nalazi vjerni Božji narod, koji je u pokretu prema konačnom cilju: vječnoj Domovini. Na tom hodu Bog nikoga ne ostavlja sama. Knjiga Izlaska u dvadesetomu poglavlju, koje čitamo na današnju 3. korizmenu nedjelju, podsjetnik je da je Bog onaj koji nas izvodi iz zemlje tuđinske i kuće ropstva u slobodu i u obećanu zemlju. Bog po Mojsiju na Sinaju podsjeća narod što je sve za njega učinio. Gospodinove riječi jasno odzvanjaju i duboko se urezuju i u kamen i u srce. Bog je narod  oslobodio o njega sama i postavio mu granicu, kako prema drugima tako i prema samome sebi, granicu koju nije dopušteno prijeći.

Papa Franjo nas potiče da imamo na umu kako “sve zapovijedi imaju zadaću ukazati na granicu života, granicu iza koje čovjek uništava sama sebe i svoje bližnje, narušavajući svoj odnos s Bogom. Ako tu granicu prijeđeš, uništavaš sama sebe, uništavaš i odnos s Bogom i odnos s drugima. Zapovijedi upravo na to upozoravaju.“

Iako se Božji govor čini strogim, ipak je to govor brižna Oca nebeskoga kojem je stalo do njegova naroda kad kaže: „Ja sam ljubomoran Bog i pazim na svoje!“. Očeva zadaća je odgajati svoju djecu i svoje potomstvo. Vrlo je zahtjevno – ponekad i nepotrebno – davati djeci objašnjenja za nužne zabrane kojima roditelj prema njima u svoj svojoj ljubavi, širini i preglednosti životnog horizonta želi osigurati sazrijevanje, odrastanje i buduću samostalnost. Do očekivanog trenutka korištenja razumom i odrasle dobi potrebno je suočiti se s mnogo hrabrih, odlučnih, jasnih riječi punih ljubavi: NE, NE i NE!

Na simboličan način Božje „NE“ prvi je izraz njegove ljubavi prema nama, koji vodi u buduću slobodu. Bog, jer nas ljubi, ne želi da pođemo u svome hodu pogrešnim putem u opetovano ropstvo grijeha i padova. Sigurno su se Židovi pitali zašto im se Bog obraća u negativnoj jezičnoj formi i nije li se možda mogao izraziti pozitivnim izričajem. No, Bog ima plan sa svojim narodom i postupa poput pedagoga, koji svojim načinom postupno uvodi učenike u potpuno razumijevanje povijesti spasenja.

Koristeći se poznatim primjerom i stvarajući usporedbu s onime što u foto-tehnici znači negativ/pozitiv – a to smo mogli praktično doživjeti do prije nekih 30-ak godina – pri korištenju negativa filmova i potom u izradi fotografija. Negativ je bio plastična (nekoć celuloidna) vrpca, uska spektra boja i nejasna, no pri postupku razvijanja fotografija i puštanja osvjetljenja kroz negativ fotografski bi papir primio svjetlo, što bi naposljetku rezultiralo koloriranim pozitiv fotografijama. Posluživši se tehnikom negativ/pozitiv Bog izriče svoj NE da bi kroz utjelovljenje Sina Božjega Isusa Krista, koji kao svjetlo obasjava naše nejasne i ponekad čudne životne negative, očitovao misao Božju i ovaj svijet učinio ljepšim. Osim ljepote, Isusov dolazak kao svjetla na ovaj svijet donosi objavu i potpuno razumijevanje Oca nama, koji smo u tami. Zapovijedi odnosno deset jasnih riječi koje je Bog na Sinaju dao Mojsiju, a potom i svima nama, u sebi sadrže vertikalu odnosa na koju se naslanja horizontala naše prizemnosti. Jedino tako horizontala može opstati u svoj svojoj različitosti: ako je naslonjena na ono što je Božje, duhovno, neprolazno i ono što nas nadilazi.

Pažljivim osluškivanjem poruke ploča naslućujemo nutarnju povezanost zapovijedi prve i druge ploče, vertikale i horizontale tih deset Božjih riječi. Ilustrira to savršeno papa Franjo u svojim meditacijama o Deset zapovijedi, upućujući da krvotok koji teče kroz zapovijedi Druge ploče, ima izvor, srce, u prvoj zapovijedi: časti Gospodina. Tako, u pozitivnom i širokom tumačenju, sedma zapovijed: „Ne ukradi“ poziva na rast u osjetljivosti  u raspodjeli dobara.

Jedna od važnih zapovijedi, „Ne ukradi“, koja se spominje u Knjizi Izlaska, želi reći da sve što je na zemlji pripada isključivo Bogu, koji je vlasnik svega. Dobra koja postoje na svijetu nisu naša, nego su Božja. Ako su dobra Božja, mi smo tek privremeni posjednici, kojima je posjed dan tek za vrijeme života. Posjed nam je dan kako bismo ga velikodušno i bez zadrške dijelili s onima koji ga nemaju ili ga imaju manje ili pak trajno oskudijevaju. Čovjek je samo privremeni upravitelj Božjih dobara i upravljajući njima mora biti solidaran s ljudima s kojima živi i koji su upućeni na njega. Svjesni smo da dane zapovijedi čuvaju i nas i drugoga, naše i njegovo dostojanstvo, kako bi svaka osoba ostala u integritetu svoga bića dok dijelimo dobra koja su nam posuđena.

„Ne ukradi“ znači: ljubi svojim dobrima, iskoristi sredstva s kojima raspolažeš da ljubiš kako možeš. Tada tvoj život postaje dobar i posjedovanje postaje doista dar. Zato što život nije posjedovanje, nego ljubav. Papa Franjo dapače naglašava: „Ono što zaista posjedujemo jest ono što znamo darovati.”

Izabrani narod se nalazi na putu, kao što i svaki čovjek putuje svome cilju. Na putu susrećemo druge ljude i oni nam postaju životni suputnici s kojima ulazimo u komunikaciju. Kako je životni put izazovan, ali često i naporan, potrebna nam je svima autentična podrška do konačnog cilja. Knjiga Izlaska govori da je narod 40 godina putovao, lutao pustinjom ne bi li napokon došao u zemlju obećanja, koju je Bog za njega pripravio. Pustinja odgaja čovjeka u poniznosti i za poniznost. U pustinji vjetrovi brišu staze i tragove bez kojih je teško pronalaziti i držati željeni smjer kretanja. Stoga Bog stavlja Izraelcima kao putokaz Mojsija i 10 zapovijedi, a nama i Crkvi u cjelini u današnjim vremenitim olujama kao putokaz daje potrebite i siromašne. Ići prema potrebitima i siromašnima i doživljavati ih kao autentične znakove znači imati sigurniji hod i učiniti se ovisnim o živim i opipljivim putokazima u okvirima Božjega promisla kako bi se sretno stiglo na željeni cilj. Tako je korizma vrijeme odgajanja i vjerničkog sazrijevanja u kojem prepoznajemo svoju braću i sestre kao žive putokaze, koji nam pomažu da kroz dobra djela iz ljubavi prema Bogu i riječima njegova zakona pristignemo do svoje obećane zemlje: vječnosti.

✠ Bože Radoš, v.r.
varaždinski biskup
predsjednik Hrvatskog Caritasa

Plakat – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH 2024.pdf

Poslanica – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bih 2024.pdf

Letak – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH.pdf

Molitva vjernika – Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH 2024.pdf

Hrvatski Caritas poziva građane da budu „Na strani dobra” uoči početka novog razdoblja humanitarnog programa „Za 1000 radosti”

Hrvatski Caritas u ozračju obilježavanja 30. obljetnice osnutka počinje novo razdoblje nacionalnog humanitarnog programa „Za 1000 radosti – Na strani dobra”. Aktivnosti programa predstavljene su na konferenciji za medije 1. prosinca u prostorijama Osnovne škole Pavleka Miškina na zagrebačkom Svetom Duhu.

„Kada govorimo o povećanju siromaštva, treba reći da statistike govori da čak 1/5 stanovništva u Hrvatskoj živi u siromaštvu ili na granici siromaštva. Ovim programom nekako pokušavamo prekinuti taj začarani krug time što činimo dobro”, istaknuo je ravnatelj Hrvatskog Caritasa, fra Tomislava Glavnika.

Humanitarni program „Za 1000 radosti” predstavlja se početkom adventskog vremena, no sredstva se prikupljaju tijekom cijele godine te se distribuiraju putem mreže 17 nad/biskupijskih Caritasa.

Značajna je u tom pogledu suradnja s osnovnim i srednjim školama, istaknuo je fra Tomislav, dodajući kako će ovih dana u škole biti distribuirane 450,000 narukvice. Učenici mogu za njih dati dobrovoljan prilog, a ovogodišnji promotivni proizvod akumulira svjetlo tijekom dana, a noću svijetli u mraku. Kako je rekao ravnatelj Glavnik: „Hrvatski Caritas želi biti glasnik toga svjetla u cijeloj Hrvatskoj i uz pomoć široke društvene zajednice biti na strani siromašnih, socijalno ugroženih i zato koristim priliku danas pozvati sve segmente našega društva da se uključe u kanal pomaganja pojedincima i skupinama, posebno obiteljima, u Republici Hrvatskoj”.

Dio sredstava na raspolaganje za potrebne obitelji iz školske zajednice

Osvrnuvši se na suradnju Hrvatskog Caritasa i škola, Mira Križanović, viša stručna savjetnica u Upravi za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja, Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, je poručila: „Nikad ne treba smetnuti s uma što je to škola. Škola je u prvom redu odgojna, a nakon toga obrazovna ustanova. Sami znamo, oduvijek, i u današnjemu društvu, što znači samo znanje bez ljudskosti, bez empatije, bez suosjećanja prema drugima i bez razumijevanja kako je drugome. Odgojna dimenzija obrazovanja uvijek mora biti jednako važna kao i ova ‘šturo’ obrazovna”.

Podsjetivši kako svako dijete dobiva promotivni proizvod koji se te godine nudi, a doprinosi prema svojim mogućnostima, kazala je: „Dajemo priliku uz pomoć Caritasa da onaj koji možda ima malo pokaže velikodušnost, da pokaže razumijevanje. Jednog dana će možda imati više. Jednog dana će situacija biti obrnuta da oni kojima on trenutačno pomaže, pomažu njemu”.

Ravnateljica OŠ „Pavlek Miškina“ Vesna Vrbanović Jančić svjedočila je kako već sada primjećuje da će biti potrebno tražiti dodatne isporuke narukvica u škole s obzirom na zainteresiranost učenika.

„Ono što je osobito značajno za ovaj program koji se već znači dvadesetak godina provodi u Hrvatskoj je to što se dio prikupljenih sredstava ostavlja na raspolaganje školama”, kazala je, ističući kako se ta sredstva namjenjuju potrebitim obiteljima iz mjesne školske zajednice.

Prikupljeno 188 tisuća eura u sklopu programa 2022. – 2023.

Ravnatelj Glavnik je na konferenciji naglasio kako je u prethodnom programskom razdoblju – koji se održao pod geslom „Govori dobrim” – prikupljeno 188 tisuća eura financijske i materijalne pomoći koja je bila potom distribuirana putem Caritasove mreže.

Voditeljica Socijalne službe Caritasa Zagrebačke nadbiskupije Ana Juratovac je među ostalim navela primjere kako su sredstva bila namijenjena osobi s oštećenjem sluha, obitelji u skromnim uvjetima kojoj je bilo potrebno opremanje stambenog prostora, kao i pomoć osobama nakon izvanrednih okolnosti poput požara.

„Imamo oko 1500 nositelja koji su korisnici pomoći u hrani i higijenskim potrepštinama, a to je uz njihove članove obitelji oko 3200 osoba na području Zagrebačke nadbiskupije kojima pomažemo u tom smislu”, kazala je Juratovac, dodajući kako su primijetili porast onih koji traže pomoć.

Brojne mogućnosti za uključivanje i podršku

Osim suradnje sa školskim ustanovama, ravnatelj Glavnik je pozvao tvrtke i razna društva da se uključe u program, ističući kako Caritas želi biti pouzdan i siguran kanal da materijalna i financijska pomoć dođe do krajnjeg korisnika.

Građani se isto tako mogu uključiti u akciju pozivom na donacijski telefon 060 9010 (uz cijenu od 0,83 eura po pozivu; PDV uključen) ili uplatom na račun programa „Za 1000 radosti“ (IBAN HR4023400091510126452, poziv na broj 07-23). Također je dostupan kontakt za dogovor o drugim vidovima darivanja i suradnje (015635046/8; caritas.croatia@caritas.hr ili 1000radosti@caritas.hr)

Isto tako će se i ove godine uoči Božića, 16. prosinca, na središnjem zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića održati središnji promotivno-humanitarni događaj uz prigodan program, goste-podupiratelje, brojne volontere i humanitarnu prodaju božićnih drvaca u tegli, dar „Hrvatskih šuma“.

Foto: IKA//Ana Juratovac

Foto: IKA//Mira Križanović

Foto: IKA//Vesna Vrbanović Jančić