Veliko srce za male ljude

Adventski projekt Caritasa Osijek

„VELIKO SRCE ZA MALE LJUDE“

Ljubav – caritas – bit će uvijek nužna, čak i u najpravednijem društvu. Ne postoji nijedno pravedno državno uređenje koje će služenje ljubavi učiniti suvišnim i nepotrebnim. Onaj koji želi ukloniti ljubav sprema se ukloniti čovjeka kao takvog. Uvijek će biti onih koji trpe i koji vape za utjehom i pomoći. Uvijek će biti osamljenosti. Uvijek će biti i situacija materijalnih potreba, gdje je nužna pomoć u obliku konkretne ljubavi prema bližnjemu.

Crkva je jedan od tih živih snaga: nju oživljava ljubav koju pobuđuje Duh Kristov. Ta ljubav ne pruža ljudima samo materijalnu pomoć, već također okrjepu i brigu za dušu, što je često potrebnije od materijalne pomoći.

Caritas Osijek skrbi o socijalno ugroženim osobama  na području grada Osijeka kroz projekte Pučka kuhinja i Centar za prihvat beskućnika. U zadnje vrijeme sve više sugrađana ( starijih,dugotrajno nezaposlenih mladih obitelji s djecom, umirovljenika sa mirovinama ispod 1.000,00 kuna, moli besplatan obrok iz Pučke kuhinje.

Trajni projekt „Veliko srce za male ljude“, kojim u blagdanskom ozračju želimo potaknuti ljude da spoznaju koliko ima onih kojima je pomoć potrebna, pokazao je da za ljude dobre volje nema recesije.

Od 98 potencijalnih donatora kojima je poslan projekt odazvalo se 13 : HEP TE-TO, Osijek, Ascommerce Višnjevac, Karašica-Vučica Donji Miholjac, Pekarne Arbanas Osijek, Javni bilježnik Lidija Perić Osijek, Javni bilježnik Dumančić Dragica Osijek, Javni bilježnik Borić Mirjana Osijek, Cesting doo Osijek, PBZ Card doo Zagreb, Zuber doo Višnjevac, Instos doo Josipovac, PIK Vrbovec, Ledo Zagreb

Donatora kojima nije poslan projekt, odazvalo se 37 : Ivan Abel, Knežević Nikola,Mustafić Zdenka, Matijević Milka, Branka Pavelić-Mandić, Obitelj Wilhelm-Arsić, Gale Ante, Dr sc Penavin Stipan, OŠ Ivan Filipović, Obitelj Mihaljević, Vihovanec-Sabo, Martić Jozo, Sportsko ribolovno društvo Osijek, Udruga „Rijeka ljubavi“, PTO Augustinović, Hnatek Josip, Jakić Josip, Banka hrane, Askus doo, Sladorana Županja, I gimnazija, OŠ Retfala, Studentski zbor pravnog fakulteta, Grabić Antun, Vindija, Dumančić Mirjana, PZ Almus, OŠ Petrijevci, OPG Ljubičić, Pčelarska udruga „Pčela“, Burazin Dražen, OPG Boras, Haubauer Vlatko, Katini kolači, Sanja Tolj, CZS Osijek, Weingartner Olga

Od 25 župa osječkog zapadnog, osječkog istočnog i čepinskog dekanata, odazvalo se 11:

Osijek 2 (Sv. Mihael),Osijek 3 (Preslavno Ime Marijino),Osijek 5 (Sv. Josip Radnik), Osijek 6 (Uzvišenje svetog Križa), Osijek 10 (Mučeništvo sv. Ivana Krstitelja), Osijek 11 (Sv. Luka), Tenja (Sv. Ana,) Čepin 1 (Presveto trojstvo), Višnjevac ( Rođenje BDM), Ivanovac (Sv. Rozalija).

Sveukupna vrijednost prikupljenih projekta „Veliko srce za male ljude“ je 92.976,99 kuna, od čega su novčane donacije 30.688,66 kuna, a vrijednost prikupljenih namirnica i sredstava za čišćenje 62.288,33 kune.