U rujnu 2010. godine započeli smo I. ciklus psihosocijalnog programa za djecu i mlade Rome od 03. do 22. godina starosti, na području Baranje u Belom Manastiru.
Prema statističkim podacima koje smo prikupili tijekom četiri ciklusa provedbe projekta, gotovo polovica korisnika, sudionika u projektu ne pohađa školu, trećina nije svladala čitanje i pisanje. Nastojali smo ih putem raznih aktivnosti poticati na kreativno stvaralaštvo mladih, rad na njihovom osobnom razvoju te djecu i mlade koji nisu usavršili čitanje i pisanje, potaknuti da svladaju te vještine.
Putem osobnog savjetovanja koje je bilo ponuđeno roditeljima djece i mladih Roma koji su sudjelovali u radionicama, razgovaralo se o važnosti uključivanja njihove djece u obrazovni sustav koji će im omogućiti lakšu integraciju putem zaposlenja, ali i sudjelovanja u ostalim aktivnostima koje postoje na lokalnoj ili državnoj razini.
Oko četiristo mladih Roma i stotinjak roditelja sudjelovali su na mjesečnim radionicama, individualnim i skupnim savjetovanjima kroz sva četiri ciklusa.
U izradi plana za aktivnosti V. ciklusa projekta sudjelovao je stručni tim prema svojim iskustvima i znanjima, a čine ga:
1. Mira Vego, odgajatelj, mentor
2. Karolina Burek-Bilokapić, prof. soc. pedagog
3. Ana Jurić, mr. psihologije
4. Sandra Vučković, mr. psihologije
5. Helena Ekštajn, studentica
6. Ivona Ivanović, pravnik
7. Jelena Balić, pedagog i prof. engleskog
8. Tanja Jukić, viša med. sestra
9. Ljiljana Vengl, odgajatelj
Ovim projektom želimo postići slijedeće:
1. poboljšanje socijalizacije i razvijanje samopouzdanja djece i mladih Roma
2. prevencija neprihvatljivog ponašanja romske djece i mladeži
3. prevencija sukoba unutar obitelji i romske zajednice
4. pružanje psiho-socijalne podrške roditeljima, te njihova edukacija o poželjnim roditeljskim vještinama i važnosti školovanja i uključivanja djece
5. razvijanje vještina vezanih uz nenasilje – adekvatno zadovoljavanje potreba, razvijanje komunikacijskih, emocionalnih i socijalnih vještina
6. edukacija o zaštiti reproduktivnog zdravlja, u cilju prevencije spolno prenosivih bolesti i neželjenih trudnoća
7. promicanje spolne i zdravstvene kulture
8. pomoć pri učenju i rješavanju domaćih zadaća
9. poticanje na daljnje školovanje i ukazivanju na važnosti obrazovanja
Dobra i pozitivna iskustva tijekom provođenja projekta, sada već IV. ciklusa te informacije koje smo dobili tijekom evaluacije svih ciklusa, potaknula su nas na nastavak i proširenje aktivnosti s romskom nacionalnom manjinom i na ostale dijelove naše Nadbiskupije, župe koje na svom području imaju obitelji romske nacionalnosti.
Cilj nam je i nadalje poticati njihovu integraciju u društvo, razvijati svijest o važnosti brige za tjelesno i mentalno zdravlje, afirmirati kulturno stvaralaštvo djece i mladih, te stvarati pozitivnu predodžbu o Romima u lokalnoj zajednici.
Svi stručni suradnici su prema svojoj struci, znanju, iskustvu i mogućnostima ujedno i dio oformljenog mobilnog tima s ciljem animiranja i uključenja i drugih romskih zajednica.
Uputili smo dopis svim župnicima koji su se izjasnili da u svojim župama imaju pripadnike romske nacionalne manjine, a planiramo na njihov poziv prezentirati cilj, svrhu i aktivnosti projekta te održati radionice za zainteresirane.
29. listopada 2015. u 17,oo sati okupljen je stručni tim na koordinaciji i sastanku u zgradi Vikarijata Osijek na kome je donesen plan dinamike izvođenja radionica :
1. Uvodnu radionicu održat ćemo 14. studenog 2015., subota s početkom u 18,oo sati
2. Drugu radionicu održati ćemo 21. studenoga 2015., subota s početkom u 18,oo sati
3. Treću radionicu održati ćemo 28. studenoga 2015., subota s početkom u 18,oo sati
4. Četvrtu radionicu održati ćemo 12.prosinca 2015., subota s početkom u 18,oo sati
Uvodna radionica zakazana je za 14. studeni, subota, s početkom u 18,oo sati, u Centru za mlade u Belom Manastiru, a aktivnosti koje ćemo provoditi su slijedeće:
Mlađa i starija grupa:
1. Izrada zajedničkog plakata
Mlađa grupa:
1. Čitanje priče
2. Dječje igre
Starija grupa:
1. Uvodna očekivanja – načini rješavanja problema
2. Njegovanje različitosti
Roditelji:
1. Kako vidim svoje dijete?
Obavijest sastavila:
Ivanka Domazet, koordinator projekta