U utorak, 21. srpnja 2015.god. u Caritasovom Centru za dijete u Osijeku psihologinja Nataša Filipović održala je radionicu o temi Majka i dijete – važnost povezivanja.
Radionica je dio projekta Kompetentni roditelj-kompetentno dijete, VII. ciklus koji zajednički ostvaruju Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije i Bračno i obiteljsko savjetovalište iz Osijeka. Predavačica je istaknula da kvaliteta rane interakcije između majke i djeteta utječe na djetetov emocionalni i kognitivni razvoj, na razvoj govora, moždani razvoj, formiranje sigurne privrženosti te djetetovo buduće mentalno zdravlje.
Na razvoj povezanosti između roditelja i djeteta utječu različiti čimbenici kao što su stil roditeljstva, temperament djeteta i okolinski čimbenici. Ako je dijete teškog temperamenta, jako plačljivo, roditelji teže doživljavaju sâmo roditeljstvo, a tome pridonosi i učestali umor, neispavanost i bezvoljnost. S vremenom se stječe iskustvo o tome što znači koji plač djeteta, ali se i iskusne majke uvelike oslanjaju na metodu pokušaja i pogrešaka. Upravo plakanje dostiže maksimum šest tjedana od poroda i na toj razini se zadržava do djetetova trećeg mjeseca života.
Dojenje olakšava razvoj pozitivne interakcije između majke i bebe, ali ako žena iz različitih razloga ne može dojiti bebu, preporuča se redoviti kontakt majke i novorođenčeta metodom koža-na-kožu. Bitno je dati si vremena jer je to nova situacija te kvalitetno provoditi vrijeme sa svojim djetetom.
Tijekom radionice uslijedila su pitanja roditelja koja je za nazočne roditelje bila zanimljiva i sadržajna.