Grad Osijek osigurao uskrsnice i mogućnost zapošljavanja korisnicima Centra za beskućnike

Uime Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije nazočila je voditeljica Centra za prihvat beskućnika Olivera Balatinac, voditeljica Pučkih kuhinja Maja Cindrić i tajnica Nikolina Ivanda. Uz gradonačelnika Vrkića nazočio je potpredsjednik Gradskog vijeća Drago Šerić, gradski vijećnik i predsjednik Odbora za socijalnu skrb i zdravstvo Dragutin Medvidović, pročelnik Upravnog odbora za socijalnu skrb i zdravsto Romano Kristić te njegova pomoćnica Romana Kovačević, kao i suradnice iz Ureda gradonačelnika.

Potpredsjednik Šerić podsjetio je kako se pri susretu za Božić u Vikarijatu Osijek razgovaralo o mogućnosti zapošljavanja korisnika Centra u javnim radovima u gradu Osijeku, a nakon tog razgovora gradonačelnik je dobio popis sa 14 imena korisnika Centra koji su radno sposobni za sudjelovanje u javnim radovima. Šerić je sada izvijestio kako je otvorena mogućnost za njihovo zapošljavanje te se radno sposobni korisnici Centra sljedećega tjedna trebaju javiti direktoru Unikoma, Davoru Viću. „Na ovaj način želimo u dogovoru s gradonačelnikom pomoći tim ljudima da mogu stvoriti dodatni prihod kako bi si olakšali život, a i boravak u Centru“, zaključio je Šerić.

Ovo je prigoda reći Bogu hvala za dosadašnju suradnju, ali i moliti da suradnja bude još bolja ili barem ovakva. Jedan čovjek je molio: Bože, ne molim te da me oslobodiš životnih patnji, nego da u tim patnjama budeš sa mnom, rekao je ravnatelj Tukara i nastavio: „Mi smo svjesni da ni Grad, ni Caritas ne može do kraja otkloniti tuđe životne poteškoće. Ne možemo riješiti poteškoće ovisnosti, bolesti naših beskućnika, ali možemo biti s tim ljudima u njihovim poteškoćama. Radujem se mogućnosti zapošljavanja korisnika Centra na način koji je osigurao Grad i gradske tvrtke jer je to znak da uistinu jesmo s tim ljudima u njihovim poteškoćama.“ Caritas sa svoje strane te Grad i određeni uredi čine sve kako bi beskućnici za blagdan Uskrsa osjetili da nisu sami, naglasio je ravnatelj i zaključio: „Hvala svima koji na bilo koji način žele direktno ili indirektno biti uključeni u tuđe životne patnje.“

„Osjećam zajedničku krivicu cijelog društva za stanje u kojemu su se zatekli ovi ljudi. Ova pomoć može izgledati farsa, ali namjera je iskrena, bez obzira na razinu odgovornosti i mene kao gradonačelnika, i naših vlasti, i svih nas koji smo sudjelovali u kreiranju društvenog života u Hrvatskoj, a posebice se to odnosi na grad Osijek“, rekao je tijekom svoga obraćanja gradonačelnik Vrkić. „Uz ono što ćemo ovdje predati – 200 kuna za 22 beskućnika, što je samo simbolično, da imaju barem nešto uza se u trenutku kada se nađu u najtežoj situaciji, pokušavamo naći nove ideje i pravce. Velika je stvar što idemo korak dalje i pokušavamo pomoći ljudima koji još imaju životne snage da nešto odrade i da se i fizički, i duhovno osjete bolje. Dobra je prilika da to učinimo u vrijeme Uskrsa, da vratimo nadu tim ljudima i  pokažemo da je i ova Gradska uprava društveno odgovorna. I dalje ćemo tražiti nova rješenja. Svi oni koji su spremni raditi bit će zaposleni po uvjetima naših gradskih tvrtki. Ako bude više beskućnika koji su spremni raditi, a u Unikomu ne bude rješenja, mi ćemo im to omogućiti i voditi računa da im možemo nešto još dugoročnije i konkretnije ponuditi. Najvažnije da ne pružamo samo jednokratnu pomoć već da tu pomoć produžimo i osiguramo da budu ravnopravni građani sa svima onima koji imaju mogućnost raditi. Naš je najveći problem što mnogi ljudi nemaju mogućnost ostvariti svoje ustavno pravo na rad. Zato nisu krivi ljudi koji ne rade, nego mi koji vodimo ovu državu i ovaj grad“, rekao je gradonačelnik. Uz čestitke za Uskrs predao je uskrsnice ravnatelju Tukari s riječima: „Čestitajte beskućnicima Uskrs i ispričajte im se za stanje u kojemu se nalaze.“

U pratnji voditeljice Centra O. Balatinac te Ivone Ivanović-Srnović, zadužene za provođenje projekta resocijalizacije beskućnika u Caritasu, ravnatelj Tukara korisnicima je uručio uskrsnice te ih potaknuo da iskoriste mogućnost zapošljavanja koja im se nudi.

M. Kuveždanin