Uvodna radionica “I mi smo tu”

14. studenoga  2015.  god., subota, s početkom u 18,oo sati u prostorijama Centra za mlade u Belom Manastiru održana je uvodna radionica projekta „I mi smo tu“- V. ciklus, radionice za djecu, mlade Rome i njihove roditelje.

WP_20151114_020     WP_20151114_032   

WP_20151114_022     WP_20151114_036

WP_20151114_055     WP_20151114_049

To je psihosocijalni program namijenjen djeci romske nacionalnosti od 3 do 22 godine života i za njihovim roditeljima.

Oblici rada s korisnicima su kroz:

a)     radionice – djeca su podijeljena u dvije dobne skupine, starija i mlađa

b)    skupine (kreativne ,edukativne i radno- praktične)

c)     savjetovanja (grupna i individualna)

Aktivnosti koje provodimo omogućuju djeci romske zajednice samoizražavanje, a čime im se otvaraju mogućnosti za traženje dobroga u sebi i drugima.

Kroz aktivnosti , razgovor, igranje  i sl. stručni suradnici pomažu djeci naučiti kako se bolje odnositi prema drugima, kako postati odgovoran/na za sebe, preuzeti odgovornost, rješavati svakodnevne probleme te kako uspostaviti pozitivan odnos s vršnjacima, članovima obitelji i drugim odraslim osobama i djecom.

WP_20151114_015

WP_20151114_017

Teme i aktivnosti obuhvaćene uvodnom radionicom bile su slijedeće:

  1. s mlađom grupom
  • Izrada zajedničkog plakata na hamer papiru masnim bojicama
  • dječja igra, pravljena raznih figurica i ukrasa od uzica i gumica u raznim bojama 

U mlađoj grupi  sudjelovalo je 20-tak romske djece u starosti od 5 – 12 godina.

Voditeljice skupina bile Mira Vego, odgojiteljica, Ljiljana Ventengl, odgojiteljica i Helena Ekštajn, studentica. Djeca su pokazala interes za sudjelovanje u zajedničkim akcijama,ohrabrivali jedni druge u grupi.

  1.  sa starijom grupom
  • Uvodna očekivanja – UPOZNAVANE KROZ IGRU
  • Njegovanje različitosti, mušarac-žena

Stručni suradnici su nastojali u igru i aktivnosti uključiti sve prisutne, vodili su računa o tome da svi dobiju prigodu izreći što žele, sudjeluju u igri i komunikaciji s drugima. Zajedno smo osmišljavali aktivnosti u kojima mogu sudjelovati svi sudionici, poticali razvijanje pozitivnog odnosa prema različitosti, odnosu muškarac – žena. Razgovarali smo o tome da je rješavanje problema i sukoba normalan dio života i međuljudskih odnosa te im pokazivali načine iskazivanja pažnje jednih prema drugima.

  1. s roditeljima
  • Kako vidim svoje dijete? 

S prisutnim mladim roditeljima razgovarali smo o tome kako roditeljstvo trebaju staviti na prvo mjesto i da odgoj djeteta treba biti obiteljski prioritet, a kod djece treba jačati osjećaj pripadnosti obitelji.  Isto tako djeci bi trebali postavljati jasne granice do kojih dijete može ići u svojim zahtjevima i ponašanju te ih poticati usvajanju radnih navika, samodisciplini, usvajanju poželjni ponašanja i njegovanju dobrih odnosa s drugima.

U skupini je sudjelovalo oko 15-tak mladih Roma i mladih roditelja. Voditeljice skupina bile su: Karolina Burek Bilokapić, socijalni pedagog, Jelena Balić, pedagog i prof. engleskog i Ivona Ivanović, pravnik i socijalni radnik.

Izvještaj napisala:

Ivanka Domazet